تحقق تدریجی تفکیک پسماند از مبدأ

مدیریت بهینه پسماندها و برنامه‌ریزی هدفمند در جهت ارتقای سیستماتیک آن می‌تواند در زمینه کاهش مشکلات موجود و بالا بردن سطح سلامت شهروندان تأثیرات مطلوب و بسزایی داشته باشد.

سازمان مديريت پسماند با به‌كارگيري علوم و تكنولوژي روز اقدامات گسترده و گام‌هاي مؤثري را در زمينه حفظ و ارتقاي بهداشت و سلامت شهروندان برداشته است.پردازش 100درصدي پسماندها، افزايش ظرفيت فرآوري و پالايش كود كمپوست، ساخت پروژه‌هاي هاضم و ريجكت‌سوز‌، پياده‌سازي سيستم نوين ارزيابي و انتخاب پيمانكاران، اجراي طرح مكانيزه جمع‌آوري پسماندهاي ساختماني و عمراني كم‌حجم در مناطق و... ازجمله مواردي است كه اين سازمان در جهت سلامت شهروندي به اجرا درآورده است.

حسن كريميان، مديرعامل سازمان مديريت پسماند، با اشاره به تنوع و گستردگي فرهنگ، آداب و رسوم و سبك زندگي و همچنين وجود بافت‌هاي مختلف و استقرار جمعيت زياد ساكن و شناور به‌عنوان پايتخت كشور، مديريت پسماند را كاري سخت و پيچيده و در عين حال بسيار مهم عنوان كرده و تحقق مطلوب و بهينه آن را تنها با تلاش، همت و يكدلي كاركنان فعال در اين حوزه و شهروندان ميسر دانست.

كريميان ضمن اشاره به تأكيدات شهردار تهران در زمينه تفكيك پسماند از مبدا خاطرنشان كرد: سازمان مديريت پسماند در زمينه فرهنگ‌سازي‌ درخصوص تفكيك از مبدا بيش از 15سال است كه با روش‌هايي از قبيل آموزش چهره‌به‌چهره، برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي، توزيع بسته‌هاي آموزشي‌- تشويقي شامل لوازم التحرير، بروشور اطلاع‌رساني وآموزشي، كتاب‌هايي با مفهوم مديريت پسماند، سي‌دي‌هاي آموزشي در بين شهروندان و همچنين توزيع مخازن مخصوص پسماند خشك در شهرك‌ها و مجتمع‌هاي مسكوني و تجاري و اجراي تئاترهاي آموزشي شاد در فرهنگسراها، مهدهاي كودك، مدارس و... با موضوع مديريت پسماند فعاليت كرده است و اخيرا نيز ضمن اجراي طرح پايلوت تفكيك پسماند از مبدا در 12ناحيه منتخب شهر و ايجاد هماهنگي و تعامل بين معاونين امور شهري و اجتماعي و فرهنگي مناطق مربوطه و سازمان مديريت پسماند موفقيت‌هاي چشمگيري را در اين زمينه به‌دست‌آورده، به‌طوري‌كه ميزان تفكيك پسماند ازمبدا در مناطق مذكور افزايش داشته است.

مديرعامل سازمان مديريت پسماند با اشاره به حفظ و ارتقاي سلامت شهروندي كه مهم‌ترين اهداف اين سازمان است، سامانه توليد برق از پسماند شهري به روش هاضم، تصفيه‌خانه شيرابه پسماند، احداث نيروگاه زباله‌سوز و توليد كمپوست گرانوله از پسماند را ازجمله تلاش‌هاي زيست‌محيطي اين سازمان عنوان كرد كه منتج به بازگشت سرمايه‌ها به چرخه توليد و رونق اقتصاد كشور خواهد شد.

كريميان در ادامه با تأكيد بر ضرورت اعتماد‌سازي‌، جلب مشاركت‌هاي مردمي و استفاده از ظرفيت‌ها، تشكل‌ها و سازمان‌هاي مردم‌نهاد نظير NGOها، افزود: ديدگاه و اولويت اصلي اين سازمان كاهش حداكثري توليد پسماند و افزايش حداكثري بازيافت مواد است كه اين مهم هم از لحاظ فرهنگي - آموزشي براي بخش‌هاي درون و برون‌سازماني و فراهم‌آوري امكانات خدمات‌رساني به شهروندان و هم از لحاظ امكانات پردازش و بازيافت، اين سازمان را به سمت اهداف عاليه مديريت شهري سوق مي‌دهد.

  • استان البرز ، کـرج ، خ درختی
  • مرکز خرید درختی ، طبقه 11
  • 026-33552291
  • 026-33530690
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصاویر منتخب

تلگرام

ما از کوکی ها برای نمایش بهتر و سریعتر سایت استفاده میکنیم . برای استفاده این وب سایت از کوکی ، لطفا با تایید این موضوع به ما این اجازه را بدهید مشاهده قوانین. من این سایت را تایید میکنم تایید
Top